25.05.2018

Czy jesteś mile widziany w Rosji?

Rosja obiecuje kibicom gościnność podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, lecz nie każdy jest mile widziany w tym kraju.

Czy chciałbyś przespacerować się po centrum Moskwy lub zwiedzić Sankt Petersburg? 

  • 5 maja 2018 roku w rosyjskich miastach ponad 1500 osób (700 w Moskwie, ponad 200 w Petersburgu) zostało zaatakowanych, pobitych i aresztowanych tylko dlatego, że byli obecni na marszach, podczas których opozycja protestowała przeciw czwartej, nigdy niekończącej się kadencji Putina.

Czy szanujesz wszystkich ludzi, bez względu na ich tożsamość etniczną, płeć, religie czy orientacje seksualną?

  • W rosyjskim ustawodawstwie nie istnieją przepisy przeciwko przemocy domowej; nie ma również zapisów prawnych gwarantujących równouprawnienie płci. Wykonywanie 465 zawodów jest dla kobiet w Rosji zabronione. Większość kobiet otrzymuje mniejsze wynagrodzenie za wykonaną pracę, nie jest aktywna w polityce i nie posiada narzędzi do przeciwstawienia się dyskryminacji zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym.
  • 1 maja działacze LGBTI zostali aresztowani za wywieszenie baneru z tęczą podczas publicznej demonstracji. Tysiące osób zostało skazanych na karą pozbawienia wolności na okres 5 lat za “propagandę nietradycyjnych relacji seksualnych” (czyn zakazany przez przepisy prawne Rosyjskiej Federacji od 2013 roku).
  • Działalność organizacji świadków Jehowych została zabroniona, a wiele jej członków wysłanych do więzienia tylko i wyłącznie ze względu na swoje wyznanie. Ostatni przypadek miał miejsce we Władywostoku, gdzie świadkowie byli potajemnie filmowani przez FSB – została wytoczona sprawa karna m.in. przeciw 83-letniej kobiecie.
  • Po aneksji Krymu, Tatarzy Krymscy doświadczają dyskryminacji z powodu ich tożsamości etnicznej, religii, obywatelstwa (wiele z nich nie chce oddać swojego ukraińskiego paszportu) i identyczności rdzennych mieszkańców.
  • Rasizm i nietolerancja stanowią stałe zagrożenie dla tych, którzy wyglądem różnią się od etnicznych Rosjan – setki poważnych przestępstw motywowanych nienawiścią rasową było odnotowanych w Rosji przeciwko osobom pochodzenia azjatyckiego, afrykańskiego, przeciw Romom i innym.

Czy odrzucasz tortury i nieludzkie traktowanie?

  • W tym roku w Penzie, Sankt Petersburgu i Moskwie miały miejsce areszty krytycznie nastawionych młodych ludzi. Zostali oni oskarżeni o planowanie rewolucji, a następnie poddani ciężkim tortuom. Obrońcy praw człowieka, którzy sprzeciwiali się torturom i politycznym prześladowaniom zostali poniżeni w mediach kontrolowanych przez rząd. Wszystkie niezależne organizacje broniące praw człowieka zostały zdefiniowane jako “agenci zagraniczni” i są represjonowani. Wiele z nich zostało zmuszonych do zakończenia swojej działalności i opuszczenia kraju.
  • W izbe zatrzymań dla obcokrajowców tysiące imigrantów spędza miesiące (czasem lata) w nieludzkich warunkach. Ponad setki tysięcy osób o statusie bezpaństwowca żyjących w Rosji żyje w ryzyku nieograniczonego zatrzymania tylko z powodu nieposiadania obywatelstwa żadnego kraju.

Czy uważasz, że bohaterem musi być Rosjanin? Mężczyzna?

– Jeśli tak, może spodobać Ci się oficjalna prezentacja Mistrzostw Świata 2018…

Are you welcome in Russia? (in English)

Êtes-vous bienvenu en Russie? (en français)

Herzlich Willkommen in Russland?! (Deutsch)

Sei benvenuto in Russia? (in italiano)

Eres bienvenido a Rusia? (en español)

Ben jij welkom in Rusland? (in het Nederlands)