23.06.2019

Громадське: “Погрози, заборони та «підвал». Як переслідують ЛГБТ-спільноту на окупованих територіях”

У березні 2014 року ЛГБТ стали однією з найбільш уразливих груп на окупованому півострові. В Криму імплементували російське законодавство, яке забороняє «пропаганду гомосексуалізму», і фактично поширено практику переслідування ЛГБТ. В перші місяці окупації до Криму приїхало багато представників російських націоналістичних рухів, відомих своєю гомофобією.

У вересні 2018 року Антидискримінаційний центр «Меморіал» оприлюднив покази кримського гея Олександра, якого вже восени 2014 року кримські поліцейські затримали, катували і ґвалтували — для того, щоб він відмовився на їх користь від будинку на морському узбережжі.

«Били усіма можливими предметами — від папок з документами до… двохлітрові пляшки наповнювали водою і били. Застібнули кайданки. Це відбувалось години дві-три, але для мене це була вічність… Мені вибили зуби, болить ребро, проблеми з хребтом досі, вже 4 роки. Спочатку били по голові, а потім по всьому тілу. Намагалися зґвалтувати предметом, що є в туалеті у кожного нормального громадянина. Я пручався, але що я міг зробити — я був пристібнутий кайданками», — каже Олександр.

За його словами, співробітники окупаційної поліції цілеспрямовано відстежували кримських представників ЛГБТ та інших «груп ризику», аби відібрати майно. «Я знав цих співробітників поліції, адже при Україні це був наш дільничний інспектор. Просто після анексії Криму вони перевдягнули форму і залишились ті самі <…> Поліцейський відкривав список, і там були імена і прізвища людей з ЛГБТ-спільноти. Це наштовхує на думку, що ми були в групі ризику, про нас всі знали».

Врешті його змусили підписати всі папери і погрозами фактично вигнали з півострова, після чого Олександр запросив притулок в одній з європейський країн: «Більшість або покинули територію, або просто закрилися і пішли в підпілля. Вони бояться переслідування з боку влади».

На півострів не допускають міжнародні правозахисні організації і місії ООН, а самопроголошена влада лише розпалює вороже ставлення до ЛГБТ. Тієї ж осені, коли поліцейські ґвалтували Олександра, у вересні 2014 року «глава уряду» Криму Сергій Аксьонов погрожував в своєму Twitter: «Якщо люди нетрадиційної орієнтації вийдуть на вулицю — самооборона і поліція на це відреагують відповідно. “Гей-парадів” у Криму не буде»…

У 2016 році Антидискримінаційний центр «Меморіал» разом з українським Центром громадянських свобод підготували правозахисний звіт про порушення прав ЛГБТ в окупованому Криму і на Донбасі. У тексті наведені численні випадки фізичних нападів, морального насильства щодо представників ЛГБТ, а також людей із «незвичним виглядом», через який можна припустити стосунок до ЛГБТ. Йдеться навіть про випадки цілеспрямованого полювання на геїв. «Респондент, що мешкає в Криму, розповів про випадок підставного побачення, призначеного через соцмережу. “У квартирі виявилось п’ять агресивних гомофобів. Вони роздягли його, завели в душ, били, примушували лизати унітаз, пити горілку, знімали все на камеру. Він — іноземець, не знав, що робити. Потім вони виклали відео в інтернет. Це його дуже травмувало”», — йдеться в звіті.

Полностью читать: Громадське

Темы